S.K.S. Strzelec

HISTORIA LUBACZOWSKIEJ PIŁKI

W okresie 20-lecia międzywojennego w Lubaczowie działał klub piłkarski "Strzelec". Dokładnej daty powstania S.K.S. Strzelec nie da się ustalić, jedynie z istniejących fotografii można stwierdzić, że w piłkę nożną grano już na początku lat 20-tych.
Pierwszym prezesem klubu był Franciszek Mazurkiewicz, ówczesny burmistrz miasta. Następnie z początkiem lat 30-tych klubem kierował kpt. Władysław Bochenek, a jego zastępcą był kpt. Zygmunt Loster.

Skład drużyny piłkarskiej w roku 1928 stanowili:
Jan Wróblewski (bramkarz), Zygmunt Kornaga, Jan Puk, Edmund Argasiński, Andrzej Wiszniewski, Jan Świstowicz, "Niemek" Świstowicz, Wacław Przybylski, Edward Białozorski, Aleksander Białozorski, Kazimierz Weynert, Jan Iwaszko, Jan Lipar i kilku zawodników wojskowych o nieznanych dotąd nazwiskach.

Zawodnicy początku lat 30-tych to:
Feliks Złonkiewicz (bramkarz), Andrzej Weynert, Jan Białozorski, Ludwik Burek, Józef Górecki, "Nalek" Białozorski, "Bebik" Krikiel, Wacław Przybylski, Stefan Koziej, Stefan Lubasiewicz, Edward Wiśniowski, Antoni Wiśniewski, Mieczysław Michalski, Stefan Świstowicz, Władysław Cisowski, Alojzy Kornaga, Jan Załęski, Stanisław Terzarski oraz zawodnicy wojskowi.

Zawodnikami lat 1935-36 byli:
Michał Dubik (bramkarz), Jan Lubasiewicz, Mieczysław Meder, Wilhelm Meder, Tadeusz Jarosz, Tadeusz Nowak, Jan Żuk, Leszek Meder, Stanisław Meder, Bolesław Bomba, Stanisław Winiarz.

W 1936 roku piłkarze S.K.S. Strzelec uczestniczą w zawodach piłkarskich o Puchar Podokręgu Zachodniego Lwowskiego Związku Okręgowego Piłki Nożnej. W tym też roku występują w rozgrywkach w III grupie klasy "C". W sierpniu 1937 roku na skutek powiększenia ilości drużyn w poszczególnych klasach, S.K.S. Strzelec został przesunięty do klasy "B".

Zawodnicy lat 1937-39 to:
Leszek Meder, Bolesław Meder, Tadeusz Ryba, Stanisław Dudek, Bronisław Przybylski, Bolesław Osiewicz, Jan Bazylewicz, Jan Zathey, Tadeusz Zathey, Filip Meder, Edward Mach, Szczepan Wiśniewski, Władysław Górecki, Józef Reyzynger, Adam Reyzynger.
Znaczna część tych zawodników była po wojnie założycielami klubu Pogoń.

W latach przed wybuchem wojny obok sekcji piłki nożnej istniała sekcja bokserska, sekcja lekkoatletyczna, których trenerem był Stefan Obroślak i sekcja szermierki prowadzona przez sierż. Sohajko.

W okresie wojny działalność sportowa w Lubaczowie zamarła, choć sporadycznie organizowano towarzyskie mecze m.in. z Jarosławiem. Tradycje piłkarskie S.K.S. Strzelec kontynuowały od 1945 roku kluby sportowe Pogoń i Gwardia. W 1950 roku powstał ZKS Włókniarz, a w 1954 roku ZS Budowlani.

KRS i REGON